OZANCIK KASABASI

Ozan Yahya PDF Yazdır e-Posta
Administrator tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 10 Haziran 2009 19:18

 


PopUp MP3 Player (New Window)

 

OZAN YAHYA KÖSE

Ozan Yahya Köse, Ortaköy ilçesinin Ozancık kasabasında 25.12.1957 yılında dünyaya gelmiştir. Yahya Köse’nin babası Hüseyin Köse toplam altı evlilik yapmış; Zeynep Köse ile yaptığı evlilikten Zekeriya, Ayşe, Orhan, Yahya, Fatma, Saniye ve Harun isimli yedi çocuk dünyaya gelmiştir.

Yahya Köse’nin sülalesine “Kelyahyalar” ve “Osmanlar denilmektedir. Kelyahyalar denilmesinin sebebi, Yahya Köse’nin dedesi Yahya’nın kel olmasıdır. Ayrıca Ozan Yahya’nın babası Hüseyin de keldır. Osmanlar denmesinin sebebi ise sülalede hemen her kuşakta Osman ismini taşıyan birkaç kişinin olmasıdır.
İlkokulu Ozancık’ta bitirdikten sonra imkansızlıklar sebebiyle daha fazla okuyamayan Ozan

Yahya, askerliğini 1977-1978 jandarma onbaşı olarak yapmıştır. Acemi birliği Kütahya’da ustabirliği Denizli’dedir.

Ozan Yahya, 1979 yılında Nezahat isimli bir bayanla evlenir ve bu evliliğinden Mustafa, Hüseyin ve Ceyhun isminde üc çocuğu olur.
Yahya Köse, aileden zengin bir insan değildir. Tarlası, bağı, bahçesi yetersiz olduğundan çiftçilikten birşey kazanamamıştır. Halen Ozancık Belediyesinde şöför olarak görev yapmaktadır.
Kendisinden hayat hikayesini anlatmasını istediğimiz Yahya Köse, bize hemen su dörtlükle cevap vererek anlatmaya başladı:

“Hep böyle geçti hayat felsefem
Hele bırazını sana söylesem
Sen de kulak verip beni dinlesen
Desene arkadaş kafanı yorma”

İlkokuldan sonra askere gidene kadar Ozancık’ta işçilik yapan Yahya Köse, 1979 yılında askere gitmiştir. Askerlik yaptığı sırada iki mahkumun Denizli’den İzmir’e sevkiyatında görevlendirilir.Bu nakil işinde bir komplo olduğunu hisseden Yahya Köse, idamla yargılanan iki mahkumun bu nakil sırasında kaçırılmasından sonra tezkerelerine bir ay kalan iki arkadasına kıyamayarak bütün suçu üzerine alarak yedi ay askeri ceza evinde yatar. Burada saz çalmayıda ögrenir.

Yirmı aylık askerlik görevinin bitiminden sonra Ozancığa tekrar döner. 1979 yılında Almanya’ya turist olarak çalışmaya gider. Almanya’da iki yıl çalıştıktan sonra tekrar Ozancığa döner. 1994 yılından beri Ozancık Belediyesinde çalışmaktadır.

Yüzlerce şiiri olan Ozan Yahya’nın şiirlerinden iki kıta:

“Ozancığa bakın meydan kuruldu
Millet oy kullandı hür meydanında
Kör Mistili, Kör Devriş aday oldular
Kör Devriş çok oy aldı kör meydanında

Kel Ali, Kel Tahsin bekler orada
Kel Lömen, Kel Ahmet girdi sırada
Kel Mehmet şapkasız çıktı meydana
Babam da oy aldı kel meydanında.

Ozan Yahya’nın basılmış şiiri mevcut değildir. 1997 yılında Bizim Fm radyosonun düzenlemiş olduğu Şehitler gününde okuduğu şiir TRT 1 televizyonunda gösterilen Perde Arkası Programında yayınlanmıştır.

Son Güncelleme: Salı, 22 Aralık 2009 00:56
 

Pazar, 16. Haziran 2024

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com

best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills
-